• 67

Фактори ризику розвитку раку шкіри

1. Поведінка на сонці

Однією з основних причин росту захворюваності на рак шкіри серед населення в цілому є збільшення часу впливу сонця на шкіру і його інтенсивності. Глянцеві журнали і реклама переконують, що засмага є чимось привабливим. У літню пору багато хто намагається використовувати вихідні, щоб засмагати на пляжі. Але! Але немає нічого здорового в засмазі! Вона виникає в результаті захисної реакції шкіри, щоб запобігти її подальшому пошкодженню ультрафіолетом.

Ви можете змінити свою поведінку на сонці, щоб знизити ризик виникнення раку шкіри і поліпшити своє здоров’я. Це так просто! Перенесіть свій відпочинок або спортивні заходи з полуденних годин на початок ранку або вечір. По можливості, перебувайте в тіні, носіть захисний одяг і використовуйте сонцезахисний крем.

2. Генетичні чинники

Генетична схильність може відігравати певну роль у розвитку різних типів раку шкіри. Але більшість людей з цим захворюванням не має історії раку шкіри в їхній родині.

Приблизно десять відсотків пацієнтів з меланомою мають родичів з таким самим діагнозом. Однак це не обов’язково означає, що вони мають дефектні гени. Це може бути пов’язано з наявними у них схожими факторами ризику (наприклад, типом шкіри, поведінкою на сонці, особливостями родимок, історією сонячних опіків тощо).

3. Імунний статус

Імунний статус відіграє важливу роль в загальному стані здоров’я і здатності організму виявляти і знищувати ракові клітини.

Спрощено можна виділити 3 етапи розвитку раку:

 • Пошкодження ДНК клітини (наприклад, внаслідок надмірної інсоляції) викликає виробництво аномальних білків.
 • Внаслідок втрати контролю над розподілом, пошкоджена клітина швидко розмножується і відтворює безліч копій пошкодженої ДНК.
 • Імунна система, яка в нормі блокує пошкоджені клітини, не спрацьовує.

З цього стає зрозумілим, що ослаблена імунна система може сприяти формуванню раку. Вважається, що здорова імунна система щодня стикається з пошкодженими клітинами і знищує їх, а слабка імунна система дозволяє таким клітинам розмножуватися і рости.

4. Передракові стани шкіри

Однією з важливих речей, які Ви можете зробити, щоб знизити ризик виникнення раку шкіри, є виявлення і лікування передракових станів шкіри.

Передракові стани являють собою зміни в деяких ділянках шкіри, які криють у собі небезпеку і можуть перетворитися на рак шкіри. Не повинні залишатися без уваги актинічний кератоз, диспластичні невуси, злоякісне лентиго.

Якщо ви виявили підозрілі зміни на шкірі, потрібно поставитися до цього серйозно і звернутися за консультацією до дерматолога.

5. Фототип шкіри

Ризик розвитку раку шкіри, серед інших чинників, в значній мірі залежить від Вашого фототипу шкіри. Як правило, люди з 1-2 фототипом мають більш високий ризик. Проте, рак шкіри може виникнути і у людей з 3 типом шкіри, і навіть у осіб з темним кольором шкіри.

Таблиця 1. Фототипи шкіри.
Фототип шкіри Схильність до сонячних опіків Схильність до засмаги Колір шкіри, очей, волосся
I Завжди згорає Ніколи не засмагає Світла шкіра, веснянки, світле або руде волосся, блакитні або зелені очі
II Зазвичай згорає Іноді засмагає Світла шкіра, світле волосся, блакитні або зелені очі
III Рідко згорає Зазвичай засмагає Світла шкіра, зазвичай темне волосся і карі очі
IV-VI Ніколи не згорає Завжди темний загар Засмага або чорна шкіра, чорні або коричневі волосся, карі очі

6. Сонячні опіки

Незалежно від типу шкіри, потрібно уникати тривалого перебування на сонці. Ризик захворіти на рак шкіри збільшується в залежності від кількості отриманого сонця і числа сонячних опіків.

Дитинство є одним з найбільш вразливих періодів нашого життя. Засмага в дитячому віці може мати згубні наслідки в майбутньому.

Люди, що приймають ліки, можуть бути схильні до підвищеного ризику. Деякі лікарські препарати призводять до збільшення чутливості шкіри до сонячного світла. Тому важливо знати, які ліки сприяють підвищенню фоточутливості. Інформація про це зазвичай вказана в інструкції до препарату.

7. Солярії

Виробники обладнання стверджують, що в соляріях використовується безпечний спектр УФ-випромінювання (УФ-А), який сприяє засмазі, але виключає опіки, властиві дії УФ-В.

Загальновідомо, що УФ-А випромінювання викликає передчасне старіння шкіри і утворення зморшок. Однак роль УФ-А в розвитку раку шкіри також обговорюється.

Ще проблему може становити той факт, що часто співробітники салону не дуже добре навчені роботі з солярієм; не береться до уваги регулярне технічне обслуговування та тестування обладнання. Думка дерматологів: ніж потім шкодувати, краще уникати відвідування соляріїв.

8. Відпустка

Ви можете запитати, чому відпустка додана у список факторів ризику? Відпустка – це подія, на яку всі чекають з нетерпінням. Використовують її щоб розслабитися, забути про роботу, провести час на відкритому повітрі – особливо коли на вулиці тепло і сонячно.

Якщо Ви подорожуєте, є кілька моментів, які потрібно врахувати, щоб зробити свій відпочинок безпечним:

 • Близькість до екватора. Чим пряміше шлях сонячних променів, що падають на землю, тим вище частка УФ-В. Захист від ультрафіолетових променів стає тим важливішим, чим ближче Ви знаходитесь до екватора.
 • Особливість поверхні. Пам’ятайте, що не тільки випромінювання від сонця може бути небезпечним, але і відбиті промені здатні викликати стільки ж, або навіть більше пошкоджень. Пісок збільшує УФ-випромінювання за допомогою відображення на 25%, сніг – на цілих 85%. Промені УФ-В проникають у воду на глибину до 50 см, тому плавець продовжує піддаватися інсоляції.
 • Висота над рівнем моря. УФ-випромінювання збільшується приблизно на 5-8% на 1000 м над рівнем моря (в горах).
 • Пора року. Сонячне випромінювання є більш інтенсивним влітку, ніж взимку. Інтенсивність УФ-В восени вище, ніж навесні, тому що озоновий шар в серпні, вересні та жовтні стоншується.

9. Робота

Ризик захворіти на рак шкіри може бути пов’язаний з видом виконуваної роботи. Довгий і інтенсивний вплив хімічних канцерогенів на робочому місці (наприклад, вугільної смоли) може сприяти захворюванню. Люди, які кожен день перебувають на сонці, входять в групу високого ризику немеланомного раку шкіри. Цікаво, що ризик меланоми навпаки вище у людей, що працюють у приміщеннях. Він пов’язаний з періодичним інтенсивним опроміненням сонцем незасмаглої шкіри під час відпустки та вихідних.

Як розпізнати рак шкіри

Чому важливо періодично самостійно оглядати шкіру?

 • Дослідження показали, що патологічні зміни на шкірі зазвичай першими виявляють пацієнти.
 • Рак шкіри при своєчасному (ранньому) початку терапії виліковний.

Огляду підлягає вся поверхня шкіри, в тому числі шкіра волосистої частини голови і місця, зазвичай закриті від сонця, такі як сідниці, статеві органи і стопи.

Серед злоякісних пухлин шкіри найбільш часто зустрічаються меланома і немеланомні раки: плоскоклітинний і базальноклітинний (базаліома).

Вас має насторожити, якщо на шкірі Ви виявили утворення (родимку, вузлик і ін.), не схоже на інші існуючі на Вашій шкірі утворення (родимки, вузлики). Це, так званий, симптом «гидкого каченяти».

Можливі ознаки раку шкіри включають:

 • Поява на шкірі утворення будь-якої форми (плоске або опукле) і будь-якого кольору (чорне, коричневе, рожеве, різнобарвне та ін.), яке з’явилося нещодавно і збільшується в розмірах
 • Збільшення в розмірах існуючого утворення або поява в ньому свербіння, печіння, колючих болей, кровоточивості, корок і струпів.
 • Будь-яка родима або коричнева пляма, що змінюється за величиною, товщиною, щільністю або або починає набувати нерівних обрисів.
 • Відкриту виразку, що не гоїться 3 тижні.

Якщо Ви виявили незвичайні зміни на шкірі, не затягуйте, зверніться до дерматолога або онколога.

По можливості, регулярно відвідуйте дерматолога з метою огляду шкіри і раннього виявлення новоутворень. При необхідності лікар проведе огляд шкіри за допомогою дерматоскопу (дерматоскопію) для уточнення діагнозу.

Будьте уважні до себе і своїх близьких. Дотримуйтесь простих правил для збереження здоров’я шкіри.