• 719

Загальні рекомендації для пацієнтів.

Виникнення і перебіг хронічної екземи кистей обумовлені впливом безлічі чинників, як внутрішніх, так і зовнішніх. Пацієнтам, які страждають від екземи кистей важливо знати про них, оскільки

припинення дії цих факторів обов’язкове для успішного лікування й одужання.

Генетична схильність до екземи кистей пов’язана з порушенням функції гена білка філаггріна, який бере участь в підтримці цілісності епідермального бар’єру. У здоровій шкірі нормальний епідермальний бар’єр забезпечує захист від подразників і алергенів. Часте використання зволожуючих засобів, що сприяють відновленню епідермального бар’єру, – важлива складова лікування екземи кистей.

Серед зовнішніх причин екземи кистей можна виділити вплив подразників і вплив алергенів.

Що є подразниками для шкіри?

Тривале перебування у вологому середовищі є фактором для виникнення екземи кистей.
Крім води, до важливих подразників відносяться:

  • деякі компоненти мила для рук, миючі та чистячі засоби;
  •  сирі фрукти, овочі, сире м’ясо;
  •  пил, грунт, рослини;
  •  дерево, скловолокно;
  •  холод, тепло, сухе повітря;
  •  тертя.

Найчастіше ушкоджуючий ефект обумовлений впливом слабких подразників за рахунок тривалості їх впливу (багаторазового повторення). Вплив подразників призводить до пошкодження рогового шару шкіри і порушення її бар’єрної функції, в результаті чого шкіра стає «беззахисною» і більш сприйнятливою до впливу факторів, які раніше нормально переносилися. В такому стані шкіра більш схильна до виникнення алергії.

Що є алергенами для шкіри?

Приблизно половина випадків хронічної екземи кистей обумовлена ​​контактним алергічним дерматитом. Алергени можуть міститися в миючих засобах і різних предметах, з якими руки контактують протягом дня (метал, шкіра, латекс, гума, пофарбовані тканини, косметика, ліки та ін.). В такому випадку наріжним каменем в лікуванні екземи є усунення контакту з алергеном.
У деяких випадках причиною екземи кистей є контакт з продуктами / тваринами, до яких у людини є харчова / респіраторна алергія.

Особливості догляду за шкірою.

Руки необхідно мити теплою (не гарячою!) водою з використанням м’яких миючих засобів з фізіологічним pH (5,5), без запаху. Важливо ретельно висушувати руки і видаляти надлишки вологи з міжпальцевих проміжків. Після миття і висушування рук слід одразу ж нанести значну кількість жирного крему або мазі для рук. Креми можна наносити до 10-20 разів на день – після миття, при відчутті сухості, перед виходом з дому і обов’язково на ніч.

Слід уникати частого миття рук. Надмірне використання мила і води може перешкодити відновленню епідермального бар’єру і одужанню. Не приймайте тривалий гарячий душ, щоб уникнути пересушування шкіри.

Захист шкіри.

Захист шкіри рук також має першорядне значення при лікуванні екземи. Використовуйте рукавички під час прибирання, миття посуду, приготування їжі, роботи з грунтом та ін. Слідкуйте за цілісністю рукавичок. Краще використовувати вінілові або нітрилові рукавички без тальку. Вони вважаються менш алергенними в порівнянні з латексними або гумовими рукавичками. Внутрішнє напилення рукавичок може викликати роздратування шкіри у деяких людей.

Якщо необхідний тривалий захист шкіри рук, використовуйте тонку бавовняну рукавичку під захисну рукавичку. Бавовна буде вбирати вологу і запобігати роздратування шкіри внаслідок потіння.

При використанні рукавичок в професійній діяльності слід врахувати, що не всі рукавички підходять для певних завдань, і що деякі речовини легко проникають крізь різні типи рукавичок. Звертайте увагу на рекомендації по використанню захисних рукавичок на упаковці.

Бар’єрні (захисні) креми мають водовідштовхувальні властивості і можуть обмежувати проникнення хімічних речовин в епідерміс. Вони не замінюють рукавички і використовуються для захисту від слабких подразників.

Пам’ятайте! Для досягнення контролю над екземою важливо щодня регулярно дотримуватися режиму і рекомендацій.