• 2

1. Навіщо Вам потрібен захист від сонця?

Аби в майбутньому у Вас не розвинувся рак шкіри.

На сьогодні доведено, що сонячне світло є причиною принаймні 90% всіх раків шкіри. Крім того, надмірна інсоляція сприяє появі зморшок, пігментації та ін. Експерти вважають, що чотирьом з п’яти випадків раку шкіри можна запобігти, приймаючи прості запобіжні заходи.

2. Чому про це так багато говорять?

Велика кількість людей асоціює загар зі здоров’ям і життєвою силою, але мало хто розуміє, що вплив сонця накопичується протягом багатьох років.

Кожна доза ультрафіолетового опромінення (УФО), велика чи маленька, приплюсовується до вже отриманих. Це призводить до передчасного старіння шкіри і може стати причиною багатьох форм раку шкіри. Більшість людей отримують 80% сумарної для всього життя дози опромінення у віці до 18 років. Таким чином, тривале перебування на сонці в дитинстві та підлітковому віці, закладають основу для розвитку раку шкіри в більш пізньому віці.

3. Як ультрафіолет діє на шкіру?

  • УФ-випромінювання, яке досягає поверхні Землі, можна умовно розділити на спектри УФ-В (290-320 нм) і УФ-А (320-400 нм), при значному переважанні УФ-А.
  • УФ-В промені називають «палючими», оскільки саме вони викликають сонячні опіки. УФ-В випромінювання завдає пошкоджень ДНК (генетичний матеріал) епітеліальних клітин.
  • УФ-А промені мають меншу енергію, ніж УФ-В, але проникають в шкіру глибше. Вони надають завдають шкоди переважно шляхом утворення вільних радикалів. Тривалий вплив УФ-А сприяє утворенню зморшок.

Разом ці промені надають канцерогенний ефект.

4. Як Ви можете безпечно перебувати на сонці?

Дотримуйтесь кількох простих правил.

  • Уникайте появи на сонці між 10 і 16 годинами, коли УФО найбільш інтенсивне. У літню пору плануйте всі заходи, що проводяться поза домом, рано вранці або ввечері.
  • Намагайтеся знаходитися в тіні. Але майте на увазі, що тінь від дерев, парасольок або навісів не забезпечує повний захист від сонця. УФ-промені, відбиваючись від піску, цементу і снігу, підсилюють опромінення. Оскільки ультрафіолет відбивається і розсіюється, знаходження в тіні може не захистити від сонячного опіку.
  • Ніколи не засинайте на сонці.
  • У разі появи сонячного опіку, уникайте перебування на сонці до повного загоєння шкіри (1-2 тижні). Пошкоджена шкіра більш чутлива до дії ультрафіолету.

5. Як захистити шкіру від сонця?

  • Тінь, одяг і головні убори забезпечують найкращий захист.
  • Застосування сонцезахисного крему стає необхідним на тих ділянках тіла, які залишаються відкритими, наприклад, обличчя і руки. Сонцезахисний крем ніколи не слід використовувати для продовження терміну перебування на сонці!
  • Використовуйте сонцезахисні екрани навіть у похмурий день. Хоча в цей час сонце і менш активне, до 80% УФО може проникати крізь хмари і додавати нові пошкодження до вже існуючих.
  • Використовуйте захисні плівки для вікон. Шибки поглинають більшу частину випромінювання нижче 320 нм, проте значна кількість УФ-А може проходити через скло.

6. Який одяг вибрати?

  • Капелюх з широкими полями забезпечує хороший захист від сонця для очей, вух, обличчя та шиї.
  • Одяг – ідеальний бар’єр від ультрафіолету. Оптимальний вибір з цією метою – сорочка з довгими рукавами і довгі штани. У деяких країнах виробники маркують одяг за ступенем фотозахисту.
  • Менше ультрафіолету проходить через тканини зі щільним плетінням. Тип тканини є менш важливим.
  • Більш темні кольори, як правило, блокують більше УФ-випромінювання.
  • У зношених, надмірно розтягнутих, а також вологих речей сонцезахисні властивості знижуються.
  • Спеціальні добавки, що застосовуються під час прання, абсорбують ультрафіолетові промені і можуть значно поліпшити захист.

7. Як працює сонцезахисний крем?

Сонцезахисний крем – ефективний спосіб захисту шкіри від ультрафіолетових променів. Тим не менш, він повинен використовуватися у поєднанні з іншими методами, такими як одяг і обмеження сонця.

! Пам’ятайте, що мета застосування сонцезахисного крему – не подовження Вашого перебування на сонці, а захист відкритих частин тіла, які найбільш схильні до ризику пошкоджень, коли Ви перебуваєте на сонці.

  • Сонцезахисні засоби можуть містити фізичні або хімічні бар’єри проти сонячних променів.
  • Фізичні бар’єри розсіюють і відображають УФ-промені, в той час як хімічні поглинають промені за рахунок фотохімічної реакції.
  • Фізичні бар’єри (мінеральні пігменти), в якості яких служать оксид цинку, двоокис титану та деякі інші, мають ряд переваг перед хімічними бар’єрами: вони інертні, фотостабільні, не викликають фото- або контактного дерматиту. Вони перешкоджають проходженню як УФ-В, так і УФ-А. Однак у таких фільтрів є один недолік: вони залишають враження легкої загримованості шкіри, що деякі люди вважають неприйнятним.
  • Креми з хімічними фільтрами невидимі на шкірі. Однак їх використання несе ризик контактного дерматиту і фотодерматиту, хоч і досить низький (0.1-2%). Іншим недоліком є ​​поступове погіршення властивостей хімічних фільтрів під дією сонця, що вимагає повторного нанесення крему через 2 години.
  • Велика кількість сонцезахисних засобів містять комбінацію фізичних і хімічних фільтрів. Людям з чутливою шкірою краще використовувати креми з фізичними бар’єрами, щоб уникнути роздратування.
  • Не секрет, що при неконтрольованому виробництві сонцезахисні креми можуть містити шкідливі для шкіри компоненти. У країнах ЄС організації з контролю якості косметичних засобів регламентують перелік дозволених безпечних інгредієнтів і їх концентрацій в складі сонцезахисних засобів.

8. Що таке SPF (СПФ)?

  • SPF (sun protection factor) – коефіцієнт захисту від сонця. Означає, у скільки разів доза УФО, що викликає мінімальне почервоніння на захищеній шкірі (після нанесення 2 мг / см2 сонцезахисного засобу), відрізняється від дози УФО, необхідної для отримання мінімального почервоніння на незахищеній шкірі. Фактично SPF показує, наскільки довше сонцезахисний засіб дозволяє перебувати під сонцем без появи почервоніння шкіри в порівнянні з необробленою шкірою.
  • Вважається, що сонцезахисний крем з SPF 15 забезпечує повний захист від УФ-В для здорових дорослих людей. Крем з SPF 15 відфільтровує близько 93% УФ-випромінювання за умови нанесення крему товщиною 2 мг / см2 (як було зазначено вище). Але в житті більшість людей завдає сонцезахисний крем товщиною приблизно 0,5-1,0 мг / см2. Така техніка нанесення сонцезахисного засобу знижує його ефективність.

9. Чи достатньо орієнтуватися тільки на SPF?

  • Хоча сонцезахисні засоби забезпечують хороший захист від УФ-B, захист від УФ-А може бути недостатнім.
  • SPF характеризує захисну дію від почервоніння. Почервоніння шкіри викликають УФ-В (290-320 нм) і короткохвильова частина УФ-А (320-340 нм). Отже, показник SPF не відображає ефективності захисту в довгохвильовому діапазоні УФ-А (340-400 нм). Тому на сонцезахисні засоби повинно бути окремо зазначено захисну дію від УФ-А.
  • Незважаючи на різні запропоновані методи, на сьогоднішній день не існує міжнародного стандарту для позначення ступеня захисту від УФ-А.
  • Згідно з Рекомендаціями Європейської комісії з 2009 року, сонцезахисні засоби в країнах ЄС повинні забезпечувати ступінь захисту від УФ-А випромінювання не менше третини від заявленого значення SPF.

! Використання засобів з більш високим SPF дозволяє людям більше часу проводити на сонці, не згораючи. В цей же час, якщо захист від УФ-А неадекватний, шкіра піддається ще більшому накопичувальному впливу сонця.

10. Що є важливим при виборі сонцезахисного крему?

  • Завжди використовуйте сонцезахисний крем, що захищає від УФ-В і УФ-А випромінювання і має SPF 15 або вище.
  • Обирайте засоби відомих виробників і звертайте увагу на маркування, склад і сертифікацію продукції.

11. Скільки сонцезахисного крему потрібно наносити?

  • Ряд досліджень показали, що переважна більшість людей застосовують недостатню кількість сонцезахисного засобу, а отже не досягають зазначеного SPF. Приблизно 30-35 мл (2 столові ложки) сонцезахисного крему повинно бути використано для всієї поверхні тіла дорослої людини, щоб привести SPF до значення, зазначеного на флаконі.
  • Для досягнення гарного захисту нанесіть сонцезахисний крем рівномірно товстим шаром на всі відкриті ділянки тіла за 15-30 хвилин до виходу на вулицю. Зверніть особливу увагу на найбільш вразливі місця, такі як вуха, ніс, лоб і шию. А також область шкіри голови з рідким волоссям.
  • Повторно використовуйте сонцезахисний крем кожні дві години, особливо після купання. Робіть це навіть тоді, коли ви використовуєте водостійкий сонцезахисний крем. Більшість інгредієнтів сонцезахисного засобу утворюють нестійкі сполуки, які руйнуються після певного часу.
  • Використання бальзаму для губ, що містить сонцезахисні фільтри, захищає губи від рецидивів герпесу.

! Пам’ятайте, повторне нанесення засобу не подвоює захисних властивостей, а на почервоніння, як на сигнал до повторного використання сонцезахисного крему, орієнтуватися не можна. Пошкодження шкіри настає до появи сонячного опіку.

12. Чому потрібно використовувати сонцезахисні окуляри?

Як і у випадку з шкірою, УФ-опромінення очей накопичується протягом усього життя і може призвести до незворотного пошкодження і розвитку катаракти. Обирайте окуляри, що захищають від УФ-В і УФ-А випромінювання. Окуляри з великої оправою краще захищають шкіру навколо очей.

13. Чи є діти особливо уразливими?

  • Так, діти більш схильні до УФ-пошкодження, ніж дорослі, і тому потребують особливого захисту. Навіть один сонячний опік в дитячому віці може значно збільшити ризик розвитку раку шкіри в майбутньому.
  • Діти постійно ростуть, тому більш сприйнятливі до екологічних факторів, ніж дорослі. Імунна система дитини при народженні сформована ще не повністю, і небезпечні умови навколишнього середовища, в тому числі надлишкова інсоляція, можуть перешкоджати її нормальному розвитку.

14. Як захистити дитину від сонця?

  • Самі діти, як правило, не знають про шкідливий вплив УФ. Засмага в дитячому віці може мати згубні наслідки, які не видно прямо зараз. Відповідальність за це лежить на батьках.
  • З дитинства прищеплюйте дитині культуру перебування на сонці. Гасло «Сонце, повітря і вода – наші кращі друзі» на сьогодні застарів. Привчайте Ваших дітей грати в тіні. Переконайтеся, що ваші діти носять захисний одяг, включаючи капелюх і сонцезахисні окуляри, коли вони грають на відкритому повітрі. Поясніть дітям, як правильно наносити сонцезахисний крем.
  • Будь-яка дитина, що не навчилася ходити, повинна бути захищеною від сонця сорочечкою з довгими рукавами, довгими штанцями, головним убором і укритою від прямих сонячних променів.
  • Застосовуйте сонцезахисні засоби з того часу, коли дитина починає ходити. Дотримуйтесь рекомендацій виробника про вік, з якого може використовуватися сонцезахисний крем, але не раніше 6-9 місяців.
  • Не допускайте, щоб діти або маленькі діти спали на сонці.
  • Не дозволяйте дітям та підліткам засмагати.

15. Підіб’ємо підсумок.

  • Не існує в природі такого поняття, як «здорова засмага». Засмага – це реакція шкіри на ушкодження УФО.
  • Найкращий захист від сонця забезпечує обмеження перебування на сонці, захисний одяг і капелюх.
  • Сонцезахисний крем ефективний тільки в разі правильного його застосування. Не кожному сонцезахисному крему можна довіряти.
  • Будьте прикладом для своїх дітей в питаннях фотозахисту.
  • Якщо у Вашому житті було багато сонця, регулярно відвідуйте дерматолога для раннього виявлення патологічних утворень на шкірі.

Джерела:
http://www.who.int/uv/faq/protect/en/
http://emedicine.medscape.com/article/1119992-overview
http://skincancer.dermis.net/content/e03prevention/index_eng.html