• 88

В останні роки татуювання набули величезної популярності, особливо серед молоді.

Існує обмежена статистична інформація про побічні реакції тату, проте наявні дані свідчать про те, що вони стають все більш поширеними. Літературні відомості з даного питання нечисленні. Труднощі у визначенні істинної поширеності реакцій на татуювання пов’язана з тим, що в разі незначних скарг пацієнти часто звертаються не до лікаря дерматолога, а до фахівця, який наносив татуювання.

Вчені з Данії вирішили детально вивчити це питання і провели дослідження. Вони вивчали скарги, пов’язані з татуюваннями серед пацієнтів дерматовенерологічної клініки, які звернулися до лікаря з різних питань.

154 людини, що мають одну і більше татуювань, були учасниками проекту. Серед них 75 жінок і 79 чоловіків. Загальна кількість татуювань було 342. Середній вік учасників становив 27,5 років. Середня тривалість татуювань – 5,3 року. Середня кількість татуювань на 1 людину складало 2,2. 320 татуювань були виконані професіоналами в салонах, 22 були зроблені любителями.

Скарги на татуювання були розділені на ранні та пізні, орієнтуючись на термін 3 місяці після нанесення тату. Під скаргами мався на увазі будь-який незвичайний стан, відчуття або візуальна реакція шкіри в місці татуювання.

Скарги, наявні в термін до 3-х місяців після нанесення татуювання були зареєстровані у 15% (23/154) учасників. Найчастіше відзначалися свербіж, почервоніння і припухлість, також зустрічалися виразки, тривале загоєння, підвищення температури тіла і загальне нездужання, місцева інфекція. Багато учасників не могли згадати ранні скарги і, отже, вони не були враховані.

Через 3 місяці після нанесення татуювання скарги відзначалися у 27% (41/154) всіх учасників в 16% (55/342) із загальної кількості татуювань. В основному зустрічалися запалення і свербіж різної інтенсивності, частіше незначні. Однак у одного пацієнта свербіж був дуже виражений. Клінічні прояви переважно реєструвалися на чорні і червоні пігменти. Потрібно уточнити, що червоні пігменти є складовими рожевих, помаранчевих і пурпурних чорнил, а чорні пігменти входять до складу сірих чорнил.

Більше половини пізніх скарг були пов’язані з впливом сонця. Вони виникали після впливу ультрафіолету на шкіру в області татуювання, частіше під час тривалого перебування на сонці під час відпустки. Тривалість скарг становила від кількох годин до кількох днів, рідше вони тривали тижні і місяці або були стійкими.

В цілому фоточутливість була виявлена ​​в 9% всіх татуювань (32/342) у 24 чоловік і найбільш часто відзначалася в разі татуювань чорного кольору. При цьому ніхто з опитуваних не змінював поведінку на сонці. Велика кількість учасників зазвичай використовували сонцезахисні креми, але не для запобігання скарг, а, як правило, щоб уникнути вигоряння кольорів татуювання. Двадцять відсотків (5/24) повідомили, що застосування сонцезахисного крему дозволяло уникнути появи скарг, велика частина не були обізнані про будь-який ефект від сонцезахисного крему.

Червоні і чорні чорнила мають різний хімічний склад. Це може впливати на частоту виникнення скарг і ускладнень, мати різні механізми виникнення світлочутливості і алергічних реакцій.

Чорний колір поглинає більше енергії світла, ніж більш світлі кольори, і це може бути причиною частих фоточутливих реакцій на чорні татуювання. Чорні пігменти містять велику кількість поліциклічних ароматичних вуглеводнів. Деякі з них виробляють велику кількість активних форм кисню під дією УФ-випромінювання, що сприяє розвитку фототоксичних реакцій. Механізм виникнення фототоксичних реакцій на червоні пігменти вивчається.

Результати дослідження дозволили зробити висновок про досить високу поширеність скарг після нанесення татуювань, в тому числі фототоксичних реакціях, в більшій мірі на чорний і червоний пігменти. Дослідники були вражені, що більшість клінічних проявів на татуювання були прийнятні для пацієнтів і тільки одиниці визнали за необхідне отримати консультацію лікаря дерматолога.

Джерело:
https://www.researchgate.net