• 193

Атопічний дерматит (атопічна екзема) – хронічне запальне захворювання шкіри, що проявляється її сухістю, висипаннями та сильним свербінням.

Атопічний дерматит (АД) зустрічається приблизно у 20% дитячого населення (тобто у кожної п’ятої дитини) та у 2-5% дорослих. Через інтенсивне свербіння АТ може призводити до різкого зниження якості життя не тільки пацієнта, але часто і членів його сім’ї.

Однозначну причину атопічного дерматиту виділити неможливо, тому що його виникнення обумовлене впливом безлічі внутрішніх і зовнішніх факторів. Важливу роль у розвитку АД відіграє спадкова схильність, яка обумовлює:

 • порушення стану шкірного бар’єру;
 • дефекти імунної системи (підвищену чутливість до алергенів і неспецифічних подразників).

Факторами, що провокують загострення атопічного дерматиту, є:

 • порушення дієтичного режиму;
 • психоемоційні навантаження;
 • порушення правил і режиму догляду за шкірою, нераціональне використання синтетичних миючих засобів, а також шампунів і мила з високим значенням рН;
 • контакт із хімічними речовинами;
 • повітряні алергени (кліщі домашнього пилу, цвіль, пилок);
 • екологічне неблагополуччя навколишнього середовища;
 • зміна кліматичних зон;
 • тютюновий дим та ін.

При лікуванні АД потрібно визначати значущість тих чи інших провокуючих чинників для конкретного пацієнта і, по можливості, усувати їх.

Загальні рекомендації щодо усунення провокуючих чинників атопічного дерматиту

 • Одяг: уникайте контакту шкіри з подразнюючими волокнами (шерсть, синтетика); не використовуйте занадто щільний і теплий одяг, щоб уникнути надмірного потовиділення.
 • Прання: для прання використовуйте миючий засіб з маркуванням «для чутливої ​​шкіри». Застосування ополіскувача може сприяти подразненню шкіри. Використовуйте тільки рекомендовану кількість миючого засобу і достатню кількість води для полоскання.
 • Нігті: коротко підстригайте нігті дитини для зменшення травматизації шкіри під час розчісування. Використання бавовняних рукавичок на руки дитину в нічний час запобігає розчухам під час сну.
 • Зволожуючі / пом’якшуючі засоби для шкіри: збільште використання в холодну пору року.
 • Температура і вологість у квартирі: температура у спальні повинна бути прохолодною. Використовуйте зволожувач в разі підвищеної сухості повітря.
 • Тютюн: уникайте впливу.
 • Кліщі домашнього пилу: добре провітрюйте приміщення, навіть взимку. Уникайте килимових покриттів. Часто проводьте вологе прибирання. Уникайте м’яких іграшок в ліжку (колисці), за винятком тих, що миються. Періть постільну білизну при температурі вище 55 ° не рідше одного разу на 10 днів.
 • Сонце: немає обмежень при обережному використанні. Зазвичай корисне через протизапальний ефект і поліпшення стану епідермального бар’єра.
 • Фізичні вправи, спорт: немає обмежень. Якщо пітливість викликає загострення АД, виробляйте поступову адаптацію до фізичних вправ. Після купання в басейні – обов’язково душ і пом’якшувальні засоби.

Сухість шкіри (ксероз) – одна з основних клінічних ознак атопічного дерматиту. Вона виникає через підвищену втрату води через шкірні покриви внаслідок порушення стану шкірного бар’єру. Відомо, що сухість шкіри призводить до виникнення і посилення свербіння. Крім того, «неповноцінний» шкірний бар’єр у хворих АТ не забезпечує адекватний захист від контактних подразників і різних мікробів, в тому числі золотистого стафілокока.

З цього випливає (і це доведено численними дослідженнями), що усунення сухості шкіри призводить до ослаблення симптомів АД: свербіння, почервоніння, розтріскування шкіри. Це зменшує потребу у використанні зовнішніх гормональних засобів, тим самим знижує ймовірність розвитку побічних ефектів.

Тому всім хворим на атопічний дерматит незалежно від тяжкості, поширеності, гостроти шкірного процесу, для регулярного використання призначаються пом’якшувальні та зволожуючі засоби – емоліенти.

Використання емоліентів може бути основою лікування легкої форми АД і є обов’язковою частиною лікування помірної і важкої форм захворювання. Вони також є важливим компонентом підтримуючої терапії та профілактики загострень атопічного дерматиту.

Емоліенти існують у формі лосьйонів, кремів, мазей, засобів для ванн. Вони відрізняються за складом і текстурою і підбираються індивідуально на підставі переваг пацієнта, індивідуальних особливостей шкіри, сезону, кліматичних умов, а також часу доби.

Побічні ефекти при використанні емоліентів зустрічаються рідко, але описані випадки контактного дерматиту. Деякі лосьйони і креми можуть мати подразнюючу дію через наявність в їх складі консервантів, розчинників і ароматизаторів. Лосьйони, що містять воду, можуть викликати сухість внаслідок ефекту випаровування. Деякі мазі мають перевагу у вигляді відсутності консервантів, які можуть викликати печіння при нанесенні на запалену шкіру, але для багатьох пацієнтів їх жирність неприйнятна.

Загальні рекомендації щодо застосування зволожуючих і пом’якшуючих засобів:

 • хворим АД необхідно постійно, часто і у великих кількостях використовувати зволожуючі і пом’якшуючі засоби (не менше 3-4 разів на день) як самостійно, так і після водних процедур за принципом «намочити-намазати»;
 • шкіру очищують щодня, повністю, обережно, але ретельно, щоб позбутися від кірочок і усунути бактеріальне забруднення. Для цього використовуються гіпоалергенні миючі засоби (з антисептиками або без) з фізіологічним рівнем рН 5-6. Коротка тривалість ванни (тільки 5 хв) і використання масла для ванни (2 останніх хвилини купання) спрямовані на запобігання епідермальній втраті вологи. У разі частого інфікування екземи, дерматолог може порекомендувати ванни з відбілювачем кілька разів на тиждень;
 • найбільш виражений ефект зволожуючих і пом’якшуючих препаратів спостерігається при їх постійному використанні. У зимовий час краще використовувати більш жирні інгредієнти. Для досягнення клінічного ефекту необхідно використовувати достатній обсяг пом’якшуючих препаратів. Обсяг застосовуваних зволожуючих і пом’якшуючих засобів повинен перевищувати обсяг використовуваних гормональних кремів (мазей) приблизно в 10 разів.
!!! у дорослого з поширеним ураженням шкіри витрачається до 600 грамів емоліента на тиждень, у дитини – до 250 грамів на тиждень.

У випадку гострого стану і дуже інтенсивного свербіння з метою швидкого ослаблення симптомів, дерматолог може порекомендувати вологі обгортання із застосуванням емоліентів.

Правильний догляд за шкірою є одним з ключових моментів для досягнення контролю над проявами атопічного дерматиту.

Дерматологи клініки ЄВА-АРТ допоможуть Вам у цьому!

Джерела:

1. A. Wollenberg, А.. Oranje, M. Deleuran … and for the European Task Force on Atopic Dermatitis/EADV Eczema Task Force.
ETFAD/EADV Eczema task force 2015 position paper on diagnosis and treatment of atopic dermatitis in adult and paediatric patients.// Journal of thе European Academy of Dermatology and Venereology, Volume 30, Issue 5, May 2016.
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jdv.13599/full?elq_mid=14040&elq_cid=2591692
2. Atopic dermatitis: tips for managing // American Academy of Dermatology Association. https://www.aad.org/public/diseases/eczema/atopic-dermatitis#tips
3. Российское общество дерматовенерологов и косметологов. Федеральные клинические рекомендации по ведению больных атопическим дерматитом. Москва – 2015 http://cnikvi.ru/docs/2335_maket_30.pdf