• 107

10 найпоширеніших причин

За останні десятиріччя частота контактної алергії в педіатричній популяції зросла. Контактний алергічний дерматит стає все більш частою причиною екзематозних висипань у дітей. Підвищений вплив алергенів у молодому віці може бути пов’язаний з модними тенденціями (пірсинг, тату та ін.), використанням косметичних засобів, з хобі тощо.

Вчені з Великобританії опублікували результати дослідження, проведеного в період з 2005 по 2014 рік, в ході якого вивчалася поширеність контактних алергенів серед дітей. У дослідженні взяли участь 500 осіб віком до 16 років, які мають в історії хвороби клінічні показання для проведення шкірного аплікаційного тестування (патч-тесту). Патч-тестування є золотим стандартом для підтвердження контактної алергії.

Алергени наносили на здорову шкіру на спині пацієнтів під поліетиленову камеру і залишали на 48 годин. Результати оцінювалися на 2-й і 4-й день.

За підсумками дослідження 27% дітей (134 з 500 учасників) мали один або кілька позитивних результатів патч-тестування. Незважаючи на поширену думку, що алергічний контактний дерматит частіше зустрічається у осіб жіночої статі, позитивні результати аплікаційних тестів досить часто реєструвалися і у хлопчиків. У таблиці наведено контактні алергени, які найчастіше виявляються за результатами тестування.

Табл.1. Алергени, які визначають найчастіше
Алерген Назва алергену, використовуваного в дослідженні Група речовин Кількість позитивних реакцій з 500 дітей, яких тестували
1 Сульфат нікелю Nickel sulfate 5% Метали 24
2 Ароматична суміш I Fragrance mix I 8% (Amyl cinnamal, Cinnamyl alcohol, Cinnamal, Eugenol, Geraniol, Hydroxycitronellal, Isoeugenol, Oak moss absolute) Віддушки 23
3 П-фенілендіамін p-Phenylenediamine 1% Барвники 21
4 Лимонен (гідроперекис) Limonene hydroperoxides 0.3% Аромати 17
5 Хлорид кобальту Cobalt chloride 1% Метали 12
6 4-аминофенол 4-Aminophenol 1% Барвники 11
7 Ліналоол (гідроперекис) Linalool hydroperoxides 1% Аромати 11
8 Толуол-2,5-діамін сульфат Toluene-2,5-diamine sulfate 1% Барвники 10
9 Метілхлорізотіазолінон / метілізотіазолінон (MCI / MI) Methylchloroisothiazolinone / methylisothiazolinone 0.01% Консерванти 8
10 2-бром-2-нітропропандіол-1,3-діол 2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol 0.5% Консерванти 7

Алергічні реакції на нікель зустрічалися найчастіше і склали 18% від усіх позитивних результатів аплікаційного тестування. Вироби, що містять нікель широко поширені в побуті, включаючи біжутерію, фурнітуру, корпуси мобільних телефонів, монети та ін. Алергія на нікель більш поширена серед дівчаток. Це пов’язують з тим, що вже у ранньому віці дівчинки проколюють вуха та носять прикраси.

Наступними найбільш поширеними алергенами є аромати (ароматизатори). Вони містяться в більшості косметичних засобів, парфумерії, побутової хімії, милі, зубній пасті, деяких напоях, продуктах харчування та ін. В промисловості на сьогодні використовується більше 5000 різних ароматів. В одному засобі може міститися декілька ароматів. Для проведення патч-тестів використовувалася ароматична суміш I, що містить 8 найпоширеніших ароматів, що викликають алергію. Частота реакції на них – 17% серед всіх позитивних результатів.

Цікаво, що алергія на ароматизатори частіше виявлялася у хлопчиків, ніж у дівчаток. Припускають, що діти піддаються впливу ароматичних речовин при використанні дитячих засобів особистої гігієни (зволожуючих кремів, сонцезахисних засобів, піни для ванн та ін.)

Великий відсоток алергічних реакцій показують гидроперекиси лімонен і ліналоол, які також використовуються в якості ароматизаторів.

На 3 місці в списку контактних алергенів – П-фенілендіамін (PPD) – 16% з позитивних результатів. PPD – барвник, що входить до складу фарби для волосся. Може також використовуватися в текстильних або хутряних барвниках, косметиці темних кольорів, чорнилі для тимчасових татуювань тощо. Позитивні реакції значно переважали серед дівчаток (86%), що відображає використання фарби для волосся і татуювань в цій групі. У літературі повідомлялося про випадки алергічного дерматиту, викликаного PPD, в дитячому віці, коли був відзначений зв’язок між регулярним фарбуванням волосся матерями і дерматитом у їхніх дітей. Позитивні реакції на PPD також можуть бути виразом перехресної реактивності з текстильними барвниками, присутніми в панчохах і взутті.

Проведення патч-тестування з іншими складовими перманентних і напівперманентних продуктів для фарбування волосся (толуол-2,5-діамін сульфат, 4-аминофенол, 3-аминофенол, о-нітро-п-фенілендіамін) також свідчить про високу поширеність алергії до цих речовин. Це відображає широке використання засобів для фарбування волосся, починаючи з раннього підліткового віку.

В останні роки відзначається зростання контактних алергічних дерматитів на метілхлорізотіазолінон / метілізотіазолінон (MCI / MI). Частота позитивних реакцій на ці речовини в дослідженні серед інших позитивних результатів склала 6%. Використання MCI / MI в дитячих вологих серветках пояснює, чому алергія на них спостерігається у дітей раннього віку. Вони також містяться в різних косметичних засобах. Припускають, що частота алергічних реакцій на ці консерванти буде збільшуватися. 2-бром-2-нітропропандіол-1,3-діол є ще одним консервантом, що є контактним алергеном за результатами тестування.

З повним списком алергенів, які використовуються в дослідженні, Ви можете ознайомитися тут http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/cod.12489/full

Контактна алергія, надбана в дитячому віці, має важливі наслідки для людини, оскільки це може вплинути на якість життя і обмежити у виборі майбутньої професії.

Будьте уважні до своїх дітей. Виявляється, на їхнє здоров’я можуть вплинути абсолютно несподівані речі.