• 210

1. Що таке меланома?

Меланома – найнебезпечніша злоякісна пухлина шкіри, яка виникає з меланоцитів. Меланоцити – це клітини, що виробляють пігмент меланін, який поглинає ультрафіолет.

Особливість меланоми – висока схильність до метастазування, тобто поширення в інші віддалені органи, що є причиною високої летальності. Незважаючи на те, що меланома рідко зустрічається у дітей, це друга за частотою пухлина у дорослих до 30-річного віку.

2. Чому ця тема актуальна?

Лише кілька десятиліть тому меланому вважали рідкісною пухлиною. Однак останнім часом у світі відзначається стрімке зростання збільшення захворюваності на меланому.

Наприклад, в Німеччині з 1970 по 2008 рік відзначили підвищення захворюваності на меланому з 3 до 21 випадків на 100 000 осіб на рік. Тобто, показник захворюваності на меланому збільшився в сім разів (це 700%) протягом чотирьох десятиліть. Аналогічна тенденція спостерігається в більшості країн. З огляду на таку статистику, експерти прогнозують подальше збільшення захворюваності на меланому.

Найбільш високі показники захворюваності на меланому в світі реєструються в Австралії – близько 57 випадків на 100000 осіб на рік. Також високі показники захворюваності відзначають в Ізраїлі – приблизно 40 випадків меланоми на 100000 осіб щорічно.

Меланома є провідною причиною смерті від раку у молодих жінок у віці 25-30 і другою провідною причиною смерті від раку у жінок у віці 30-35 років.

3. Що можна змінити?

Незважаючи на високу агресивність меланоми, рання діагностика здатна запобігти метастазуванню і знизити смертність. Виявлення меланоми на ранніх стадіях значно підвищує ефективність хірургічного лікування.

4. Як розвивається меланома?

Приблизно 70% меланом виникають на чистій шкірі. Близько 30% (за іншими даними 10%) меланом розвиваються з попередників:

Диспластичного невуса або вродженого невуса. Таким чином, меланома може виникнути як нова «родимка» або як зміна (кольору, форми, розміру, структури) раніше існуючої родимки (або пігментної плями).

Відео: Як розвивається меланома

5. Де локалізується меланома?

Меланома може розвинутися на будь-якій ділянці тіла, включаючи шкіру голови, промежини, долонь і підошов, нігтьові ложа.

Найбільш часта локалізація меланоми у світлошкірих людей:

 • у чоловіків – спина, верхні кінцівки;
 • у жінок – спина, гомілки.

Найчастіша локалізація меланоми у темношкірих людей та азіатів: підошви, долоні, нігтьові ложа, слизові.

Меланома слизових є рідкісною формою меланоми, яка розвивається в пазухах носових ходів, ротової порожнини, піхві, анусі і становить близько 1% випадків меланоми.

6. Фактори ризику меланоми

 • Велика кількість диспластичних невусів (> 5) – найбільш важливий незалежний фактор ризику меланоми, що розвивається на чистій шкірі або з попереднього невуса. Пацієнти з синдромом диспластичних невусів найбільш схильні до ризику розвитку меланоми.
 • Обтяжений анамнез – наявність меланоми у найближчих родичів або у самого пацієнта також є важливим фактором ризику. Приблизно 5-10% всіх випадків меланоми є сімейними. Меланома в анамнезі підвищує ризик розвитку другої меланоми на 5-8%.
 • Наявність великої кількості надбаних меланоцитарних невусів (за даними різних авторів більше 50-100 штук, діаметром більше 2-5 мм).
 • Наявність вроджених невусів.
 • Фоточутливість шкіри 1 і 2 типу (світла шкіра, схильна до сонячних опіків).
 • Вплив ультрафіолетового випромінювання, особливо сонячні опіки, отримані в дитинстві і періодичне інтенсивне опромінення сонцем незагорелой шкіри.
 • Імунодепресія (зниження функції імунної системи)

Пацієнтам, які знаходяться в групі ризику розвитку меланоми, слід частіше звертатися до дерматолога для регулярного огляду.

7. Меланома та вплив ультрафіолету

Зростання захворюваності на меланому в останні десятирічя пов’язують зі зміною звичок проведення дозвілля. Туризм став доступнішим, у тому числі поїздки в зимову пору в південні країни. У моді більш відкритий одяг і купальні костюми. Люди більше часу проводять на пляжах під час відпустки і вихідних. Це визначає періодичний вплив високих доз УФ-опромінення.

Нетривалий інтенсивний вплив сонця, що приводить до сонячних опіків, особливо на ділянках тіла, які лише зрідка відкриті для засмаги, є найбільшим фактором ризику для розвитку меланоми, спровокованої впливом ультрафіолету. Це відрізняється від ризику розвитку плоскоклітинного і базальноклітинного раку шкіри, які пов’язані з тривалим перебуванням на сонці (хоча, з іншого боку, пацієнти з немеланомним раком шкіри знаходяться в групі ризику розвитку меланоми).

Таким чином, меланома частіше зустрічається у «білих комірців», ніж у людей, які працюють на відкритому повітрі.

Винятком є ​​лентіго-меланома, яка зустрічається на голові і шиї літніх людей (найчастіше), що мають історію тривалої дії сонячних променів.

Існує залежність між впливом сонця в дитячому та підлітковому віці і підвищеним ризиком меланоми. Вплив УФ-випромінювання на шкіру дитини індукує розвиток пігментних невусів, які самі по собі можуть бути показниками ризику меланоми.

Люди, які регулярно відвідують солярій, більш схильні до розвитку меланоми.

8. Як запідозрити меланому на ранній стадії?

Регулярно проводите самостійний огляд шкірних покривів на предмет підозрілих родимок або інших утворень. Бажано робити це щомісяця, для зручності, наприклад, першого числа кожного місяця. Дослідження шкіри потрібно проводити в добре освітленій кімнаті. Для цього Вам знадобляться дзеркало в повний зріст і ручне дзеркало.

 1. Огляньте тулуб у велике дзеркало спереду і ззаду, з боків, піднявши руки за голову. Досліджуйте обличчя, включаючи губи, рот і вуха.
 2. Огляньте плечі, передпліччя, кисті. Не забудьте про долонях і шкірі між пальцями.
 3. Огляньте свої ноги від стегон до кінчиків пальців. Для огляду задньої поверхні ніг використовуйте ручне дзеркало. Приділіть увагу стопах, шкірі між пальцями.
 4. Огляньте задню поверхню шиї, вух, шкіру голови за допомогою двох дзеркал.
 5. Огляньте сідниці за допомогою ручного дзеркала.
Відео: Як проводити самостійний огляд шкіри

Вас має насторожити наявність на шкірі родимки (плями, вузлика), що відрізняється від інших родимок на тілі (плям, вузликів) – симптом «гидкого каченяти».

При огляді потрібно звернути увагу на:

 1. Появу нових родимок (навіть якщо вони нормальні);

чорних плям, темних веснянок (навіть якщо вони маленькі);
червоних або темних плям з лусочками;
вузлика будь-яких відтінків червоного кольору.

 1. Зміни в уже існуючих родимках. А саме:
 • зміна розміру, форми або кольору;
 • зміни на поверхні невуса (поява вузлика або припухлості, лущення);
 • почервоніння або набряклість по межах плями;
 • кровоточивість або виразка;
 • зміна відчуттів у невусі (свербіж, підвищена чутливість або болючість шкіри).

Слід повідомити дерматолога про будь-яких виявлені відхилення, що викликають занепокоєння. Лікар дерматолог також огляне області тіла, які погано видно при самостійному дослідженні шкіри.

Для виявлення меланоми також використовують шість ознак меланоми:

 1. Форма опукла – піднесена над рівнем шкіри, що найкраще видно при бічному освітленні (проте деякі види меланом можуть бути плоскими).
 2. Зміна розмірів, прискорення зростання – одна з найважливіших ознак меланоми.
 3. Межі неправильні – «порізані» краї.
 4. Асиметрія – одна половина пухлини не схожа на іншу.
 5. Розміри великі (понад 6 мм) – діаметр пухлини зазвичай перевищує діаметр олівця (проте бувають меланоми і меншого розміру).
 6. Забарвлення нерівномірне, безладно розташовані коричневі, чорні, сірі, рожеві та білі ділянки.

Присутність будь-якої із зазначених ознак вимагає консультації дерматолога.
Для більш детального вивчення утворень на шкірі лікар використовує дерматоскопію. Якщо шкірне утворення є доброякісним, дерматоскопія допомагає переконатися в цьому, без необхідності проведення біопсії. Якщо ж це меланома, характерні дерматоскопічні ознаки дозволять встановити правильний діагноз.

9. Підіб’ємо підсумок

Прогноз при меланомі дуже залежить від розмірів і поширення пухлини. На ранніх стадіях меланома може бути повністю виліковна. Для виявлення меланоми та її попередників вкрай важливо регулярно проводити повний огляд шкірних покривів. Найважливішу роль відіграє своєчасне звернення до лікаря.

Щоб зберегти здоров’я, будьте уважні до себе і дотримуйтесь правил перебування на сонці.

Джерела:

https://www.melanoma.org/understand-melanoma/what-melanoma/melanoma-facts-and-stats
http://www.dermnetnz.org/topics/melanomafor-health-professionals/
http://melanomainternational.org/melanoma-facts/#.V6MW3LiLTIU
http://emedicine.medscape.com/article/280245-overview#a4