• 350

Давно відомо, що сонце сприятливо впливає на перебіг деяких дерматологічних захворювань. Це пояснюється впливом на шкіру ультрафіолету (УФ), який є частиною спектра сонячного випромінювання. У дерматології для лікування шкірних захворювань використовуються штучні джерела світла: спеціальні лампи, що виробляють ультрафіолетові промені спектрів УФА (320-340 нм) і УФБ (280-320 нм). Цей метод лікування називається фототерапія. Фототерапія успішно використовується у лікуванні ряду дерматозів, таких як псоріаз, атопічний дерматит, червоний плоский лишай, рожевий лишай Жибера та ін.

Промені УФА і УФБ мають різну довжину хвилі і проникають на різну глибину шкіри, тому існують нюанси їх використання в дерматології.

На уражену шкіру ультрафіолет здійснює протизапальну та імуномодулюючу дію, гальмує прискорений поділ клітин рогового шару епідермісу, сприяє зменшенню свербіння. При використанні загальної фототерапії, діючи на візуально здорову шкіру, ультрафіолетове випромінювання надає профілактичну дію, запобігаючи появі нових висипань.

Незважаючи на описані позитивні ефекти фототерапії, існує ризик віддалених побічних дій. Загальновідомо, що ультрафіолетове випромінювання сприяє старінню шкіри і збільшує ризик новоутворень шкіри.

Детальне дослідження ультрафіолетового спектра привело вчених до висновку, що найбільш ефективним і безпечним методом фототерапії є використання вузькосмугового ультрафіолету Б з довжиною хвилі 311нм (Narrow Band UVB). Встановлено, що промені даного спектра ультрафіолету надають максимально виражену лікувальну дію, викликаючи при цьому мінімум побічних ефектів.

Із сучасних фототерапевтичної методів лікування найбільш часто порівнюються УФБ-311 і ПУВА-терапія. ПУВА-терапія – це використання ультрафіолетових променів УФА-спектра в поєднанні з фотосенсибілізатором (що приймається всередину або використовується зовнішньо). Незважаючи на те, що при важких формах псоріазу ПУВА-терапія надає більш виражений терапевтичний ефект, використання УФБ-311 розглядається як метод першої лінії в лікуванні хворих на псоріаз. Це пов’язано з віддаленим ризиком канцерогенної дії на шкіру при тривалому багатокурсовому використанні ПУВА-терапії. У той же час дані численні дослідження на сьогодні свідчать про безпеку лікування УФБ-311.

Крім того, узкополосная фототерапія добре переноситься, не вимагає використання фотосенсибилизаторов. Може застосовуватися у дітей (з 5 річного віку), вагітних і жінок, що годують.

При лікуванні вузькосмуговим ультрафіолетовим випромінюванням УФБ-311 відзначається виборча дія на епідерміс і дерму. Відбувається порівняно швидке очищення шкіри від висипань при таких захворюваннях як псоріаз, атопічний дерматит, екзема, вогнищевий нейродерміт, себорейний дерматит тощо.

Фототерапія входить у сучасні клінічні рекомендації та протоколи лікування різних дерматологічних захворювань, оскільки є безпечним і досить ефективним методом.

Для лікування пацієнтів в клініці дерматології та косметології «ЄВА-АРТ» використовується сучасне фототерапевтичне обладнання з довжиною хвилі УФВ 311 нм, яке дозволяє впливати як на всю поверхню шкіри, так і локально, включаючи волосисту частину голови.

Рішення про проведення фототерапії приймає лікар-дерматолог з урахуванням протипоказань до лікування.