• 179

Як проявляється алергія на нікель?

Нікель є однією з напоширенiших причин алергічного контактного дерматиту (екземи). Він розвивається в місцях, де метал, що містить нікель, стикається зі шкірою.

Поширеність чутливості до нікелю варіює від 4 до 13,1% в різних країнах. Нікель був оголошений контактним алергеном року в 2008 році Американським товариством контактних дерматитів (ACDS).

Найчастіше нікелевий дерматит зустрічається на мочках вух (від контакту з сережками), зап’ястях (від ремінця годин) і на животі (від гудзиків на джинсах). Уражені ділянки інтенсивно сверблять. На них може виникнути яскраве почервоніння і пухирці (гострий дерматит) або розвинутися сухість, лущення і пігментація (хронічний дерматит).

У кого може розвинутися алергія на нікель?

Нікелевий дерматит може розвинутися у будь-якому віці і у чоловіків, і у жінок. У разі виникнення алергії на нікель, вона зберігається багато років, часто протягом усього життя.

Вважається, що нікелева алергія частіше зустрічається у жінок тому, що вони частіше роблять пірсинг і носять біжутерію. У деяких людей дерматит розвивається навіть при короткочасному контакті з предметами, які містять нікель, у інших алергія проявляється тільки після багатьох років контакту шкіри з нікелем.

Поширеність алергії на нікель більш висока в деяких професійних групах, наприклад, у перукарів вона може досягати 27-38%.

Чи може алергія на нікель зачіпати області, які не контактують з металом?

Дисгідротична екзема – один із проявів гіперчутливості до нікелю. Вона проявляється спалахами або постійною наявністю сверблячих бульбашок на кистях та/або стопах. Спровокувати дисгідротичну екзему може не тільки контакт з металевими предметами, що містять нікель, а й високий вміст нікелю в раціоні харчування пацієнта.

Як діагностується алергія на нікель?

Алергія на нікель діагностується клінічно з урахуванням історії хвороби пацієнта. Для підтвердження діагнозу проводяться спеціальні нашкірні алерготести (патч-тести).

Профілактика нікелевого дерматиту

У разі алергії на нікель, кращий спосіб не допустити симптомів – уникати контакту з предметами, що містять нікель. Це може бути складно, оскільки нікель присутній в багатьох речах домашнього вжитку.

Нікель можуть містити:

  • Ювелірні вироби – різні прикраси і предмети біжутерії. «Гіпоалергенна» нержавіюча сталь, 18-, 22- або 24-каратне жовте золото, чисте срібло або платина найбільш безпечні. Золото нижчих проб і біле золото містять нікель. Іноді в якості захисту пацієнти покривають вироби лаком для нігтів. Оскільки лак з часом відшаровується, рекомендується повторювати його нанесення.
  • Одяг (фурнітура) – ремені, металеві блискавки, гачки бюстгалтерів, гудзики та ін.
  • Особисті речі

Особисті предмети, що містять нікель, можуть стосуватися шкіри і викликати алергічний дерматит. Це можуть бути мобільний телефон, оправи окулярів, футляр від помади, запальничка, фурнітура на сумці, бритва, ключі, брелок, ручка і т.п. Іноді вони можуть викликати дерматит, коли знаходяться в кишені.

  • Металеві предмети в будинку.

Ручки шафи, кухонне начиння (сковорода, каструля), столові прилади, металеві чайники, ножиці, голки і багато інших предметів можуть містити нікель.

  • Гроші

Деякі монети складаються з мідно-нікелевого сплаву. У касирів з алергією на нікель може розвинутися дерматит рук від контакту з монетами.

  • Метал на роботі

Нікелевий дерматит може посилюватися при контакті зі скріпками і металевими інструментами.

У деяких випадках дисгідротичної екземи, коли висипання посилюються при вживанні нікелю з продуктами харчування, дієта з низьким вмістом нікелю може зменшити частоту і тяжкість шкірних проявів.

Джерела:

http://www.dermnetnz.org/topics/nickel-allergy/
https://www.aad.org/public/diseases/rashes/nickel-allergy
http://emedicine.medscape.com/article/1122527-treatment#d18
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3667300/