• 482

Здорова чиста шкіра – одна зі складових привабливої зовнішності. Прищі на обличчі не тільки не прикрашають, але й можуть призводити до заниженої самооцінки і замкненості в собі. Крім того, глибокі запальні елементи залишають після себе рубці, які вкрай складно піддаються корекції. Тому дуже важливим є своєчасне звернення до дерматолога для лікування вугрового висипу.

Клінічні прояви акне

Акне – це хронічне запальне захворювання, що виявляється відкритими або закритими комедонами і запальними ураженнями шкіри – вузликами та гнійниками. Комедон являє собою скупчення шкірного сала в сальній залозі. Залежно від клінічної картини можуть переважати незапальні (комедони) або запальні елементи.

Акне локалізуються переважно на шкірі обличчя, верхньої частини грудей і спини. Клінічна картина акне у дорослих осіб та підлітків має свої особливості по співвідношенню осередків ураження в нижній і верхній частині обличчя: у дорослих, зазвичай, вражена U-зона (щоки, навколо рота і нижня частина підборіддя), а у підлітків – Т-зона (лоб, ніс, верхня частина підборіддя).

Як часто зустрічається вугровий висип

Акне є одним з найпоширеніших дерматозів і зустрічається в осіб будь-якої статі і віку. За даними статистики вугрі вражають близько 90% підлітків і молоді у віці до 20 років. Найчастіше зустрічаються легкі форми, так звані «фізіологічні» акне. Важкі форми хвороби діагностуються приблизно в 10% випадків і можуть стати причиною затяжної депресії.

Помилково вважати, що акне притаманні тільки для віку «статевого дозрівання». Приблизно половина осіб, які мають акне в підлітковому віці, страждають ними і в третьому десятилітті життя, а половина останніх – у четвертому.

У жінок виділяють 3 підтипу акне:
  1. Стійкі (персистуючі) акне – спостерігаються приблизно у 80% жінок і характеризуються початком захворювання в підлітковому періоді з поступовим переходом у дорослий вік.
  2. Акне з пізнім початком – вперше з’являються у пацієнток після 25 років.
  3. Рецидивуючі акне – розвиваються у жінок, що страждали раніше вуграми в підлітковому віці.

Причини виникнення акне

Причина виникнення вугрів багатофакторна. Провідну роль відіграють генетично обумовлені типи секреції сальних залоз і гіперандрогенія. Гіперандрогенія – стан, пов’язаний із надмірним виробленням андрогенів («чоловічих» статевих гормонів) та/або підвищеним їх впливом на організм. У другому випадку відзначається нормальний рівень андрогенів в крові, а розвиток акне зумовлено підвищеною реакцією сальних залоз на вплив цих гормонів.

Роль харчування у формуванні акне довгий час залишалася дискутабельною. На сьогодні доведено, що зловживання продуктами з високим глікемічним індексом сприяє розвитку вугрового висипу. Ускладненню вугрової хвороби сприяє також вживання шоколаду, цільного коров’ячого молока, продуктів, що містять насичені жири і транс-жири.

Окремо виділяють механічні акне, причиною виникнення яких є використання комедогенної косметики, забруднення шкіри, а також механічні фактори (тертя, тиск).

Лікування вугрового висипу

Незважаючи на значні досягнення вчених в розумінні причин і механізмів виникнення вугрів, великий арсенал лікарських і косметичних засобів, лікування акне часом представляє труднощі. Це пов’язано з генетичною схильністю (особливістю складу шкірного сала), функцією ендокринної та нервової системи (є дані про роль нервової системи в виникненні стрес-індукованих акне).

Потрібно розуміти, що акне – хронічний дерматоз і його лікування не буває швидким. Після ефективного медикаментозного курсу лікування, зазвичай, потрібен тривалий підтримуючий догляд для закріплення результату і запобігання рецидиву.

Стандартні препарати для лікування акне, які використовуються у всьому світі, включають зовнішні і системні лікарські засоби.

Для більш ефективного лікування акне (прищів) та їхніх наслідків (постакне) в клініці ЄВА-АРТ додатково використовується ряд косметологічних процедур. Це дозволяє домогтися успіхів у лікуванні в більш швидкі терміни. Показання до додаткових методів лікування індивідуальні та визначаються лікарем-дерматолом.

Чистка обличчя проводиться за наявності комедонів і відсутності виражених запальних явищ.

У разі застійних запальних елементів використовується кріомасаж, що сприяє розсмоктуванню вузлів, освітленню застійних плям, поліпшенню кольору обличчя.

Для полегшення відходження гнійного вмісту глибоких, хворобливих елементів проводиться термокаутерізація осередків.

Для лікування постакне (застійних плям і рубчиків) застосовуються кріомасаж, пілінги, мезотерапія. Ці процедури сприяють освітленню шкіри, вирівнюванню її поверхні, повертають здоровий колір обличчя.

Не затягуйте з лікуванням висипань на обличчі! Оскільки усунення їх наслідків може бути значно тривалішим і дорожчим. Навіть початкова стадія і легка ступінь вугрової хвороби вимагають пильної уваги.

Будьте здоровими і красивими з клінікою ЄВА-АРТ!